Pitný režim na pracovišti – co je dobré vědět?

Přestože pojem pitný režim i význam jeho dodržování jsou nám známy, pravidelný přísun tekutin bývá mnohdy opomíjen a podceňován, dokonce i v tak tropických letních dnech, která nás právě sužují. Doma nebo na dovolené si můžeme snadno vytvořit a uhlídat návyk pravidelného pití, jaké jsou však naše možnosti na pracovištích a kdo za ně zodpovídá?

Povinnost zaměstnavatele zajistit dostatek tekutin

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli mimo jiné povinnost vytvořit pro zaměstnance takové pracovní prostředí, kde nebudou vystaveni nebezpečí a zdravotním rizikům při výkonu práce, což zahrnuje také zajištění dostatečného množství tekutin.

Konkrétní způsob zajištění pitného režimu, stejně jako množství pitné vody na jednoho zaměstnance a podobné detaily však podle právních předpisů nejsou přesně stanoveny. Přesnější informace se vztahují k tzv. ochranným nápojům, které se podle platných ustanovení podávají zaměstnancům vystaveným neúměrné tepelné zátěži - např. řidiči hromadné dopravy a podobně.

Pitná voda v kancelářích a veřejných prostorách

Přestože balenou vodu a vodu v barelech považujeme za zdravotně nezávadnou a našemu zdraví naopak prospěšnou, odborníci mají jiný názor, pro nás mnohdy až dost překvapivý.

Kvalita vody v plastových lahvích může být někdy i horší než voda z vodovodu, její dlouhodobé skladování podporuje vznik bakterií, vznikají náklady s recyklací odpadu a podobně.

Přestože za pravidelnou hygienickou údržbu barelů odpovídá dodavatel, ne vždy k němu dochází tak často, jak by mělo. Stále častěji se proto nejrůznější firmy přiklánějí k novější, výhodnější a bezpečnější technologii, přístrojům založeným na filtraci vody. Stojany s filtrovanou pitnou vodou tak přinášejí řadu výhod, včetně nízkých nákladů ve srovnání s vodou balenou. Dají se instalovat v prostorách jakéhokoliv provozu, ale i v nemocnicích, hotelech, kancelářských prostorách aj.

Co je vhodné pít a v jakém množství

Při všem tom zdůrazňování a připomínání správných zásad dodržování pitného režimu se málokdy dozvíme, co bychom vlastně měli pít a v jakém množství, protože i tady platí, že všeho moc škodí. Vypitím velkého množství tekutiny najednou, v domnění, že své tělo zásobujeme pro zbytek dne, si totiž rozhodně nepomůžeme, může to být spíš naopak. Zkuste se tedy držet těchto pravidel:

 • snažte se pít přírodní neperlivou vodu s minimálním obsahem soli a minerálů
 • méně častou alternativou mohou být ovocné šťávy a džusy, čaj bez kofeinu
 • při extrémní zátěži a vysokých teplotách by mělo být maximální množství přijatých tekutin u dospělého člověka čtyři litry
 • vyhýbejte se slazeným limonádám, energetickým a alkoholickým nápojům, nápojům s velkým množstvím kofeinu, barviv a umělých sladidel

 

Jak je to na vašem pracovišti? Poskytuje vám zaměstnavatel dostatečné množství tekutin, nebo si je zajišťujete sami?

Pitný režim na pracovišti – co je dobré vědět? patří do témat
 • alena 30.06.2017 10:45:56

  Koupili nam jupí štávu 7l pro 12 lidí,máme si to naředit vodou a máme iontový napoj,vzkazuje bezpečák na letní sezonu,loni nedali nic,voda nám hodně smrdí dezinfekcí a cukrem si hubu lepit nebudu,je prosim i jinde kouzelnik co ze štavy udělá iontový nápoj

 • voda renata 24.01.2015 14:10:17

  Ahoj tak to u nás v práci nesmíme pít vodu z kohoutku a nemůžužem mít ani vlastní vodu.

  • Re: voda Pavel Gorký 18.10.2015 16:25:43

   Dobrý den, mám za to že seto řeší v §236 ZákoníkuPrácehttp://www.pracomat.cz/poradna/zakonik-prace/154-zakonik-prace-cast-10-hlava-3.html

 • radim 09.08.2015 23:13:35

  dobry den. Jezdim v dodavce od cca 8 rano do 5 odpoledne.@taham i dosti tezke baliky. Vosu mame na depu ale tam jsem pouze rano. Mam narok na piti do auta?

 • Pitný režim Indesitka 22.07.2015 14:35:49

  Považuje se za pitný režim, když šéf řekne: Támhle je kohoutek s pitnou vodou?

 • voda vašek 17.08.2010 07:34:23

  Ideální je obyčejná voda. Voda je dobrá, i z vodovodu. Nebo i minerálka. Já mám zkušenost cca dva roky s pitím minerálky- neslazené, a níjak mi to neublížilo. Konkrétně s ondrášovkou. Aspoň píšou, že není přehnaně mineralizovaná, takže i to by mělo být kritérium.

  • Re: voda Milan 17.07.2015 08:37:34

   Pitny rezim od zamestnavatele mame zajisten. Existuje jeste neco na vic kdyz mame na hale kde pracujeme vice jak 37 stupnu celsia. Slysel jsem ze v takovem pripade je zamestnavatel povinen umoznit vice prestavek nebo pridat pitny rezim. je to nejak specifikovano v zakoniku prace a pod jakym paragrafem ?

 • jirka 30.07.2014 20:04:23

  jsem jeřábník jsem v dvacetipetimetrech v kabine mam čtyřicet avyše je nejaký zákon

 • Pitný režim Karel 20.07.2014 18:52:52

  Dobrý den. U nás v práci máme přístup k „sodobarům", takže vody máme dostatek, podle potřeby. Ale existují (zahraniční) společnosti - např. DENSO - kde přímo pod hrozbou sankcí zakazují mít nápoje na pracovišti, napít se mohou jen o pracovní přestávce! Naši politici se starají jen o svá koryta a takové „ podružné malichernosti" je nezsajímají...

 • Pitný režim Jana 20.08.2012 21:52:28

  Dobrý den, pracuji 11 let v kuchyni, kde vaříme obědy pro Mateřskou školu, základní školu a pro cizí strávníky, což je v přepočtu 150 až 200 dospělích lidí. Jsme malá kuchyň, ale myslím si, že podle zákoníku práce, máme nárok na pitný režim. Stačilo by by v létě při vyšších teplotách, teplo od el. spotřebičů a náročná práce si to vyžaduje. Kupujeme si minerální vody s kolegyněmi sami. Když se ozveme, je nám řečeno, že nemáme pitný režim zapsán v kolektivní smlouvě. (dle mého názoru je to blbost). Zákoník práce píše jinak. Jak se máme, či můžeme bránit? Děkuji.

 • Naše zdravotnictví nedodržuje pitný režim Otakar 31.07.2012 06:21:31

  No je to zajímavé že právě zdravotnická zařízení nedodržujou pitné režimy a přitom oni jako první musí znát ryzika s dehydratace a přehřátí organismu ale na to kašlou a dávají jen pití na ARO a tam kde je klimatizace ale kde se zaměstnanci potí a jsou tam neúnosná vedra bez klimatizace tak tam pitný režim je tabu a navíc ještě musí nosit zbytečné svršky prádla na sobě nebo jinak jim hrozí pokuty atd.jedná se o NsP Karviná Ráj je tam bordel.

 • pití Pepa 19.07.2010 13:03:45

  Tak náš šéf na to pěkně kašle! Děláme v hospodě v kuchyni a když je pořádný vedro, tak tam máme i 50 stupňů. A pití si musíme kupovat vlastní. Asi mu ukážem zákoník práce... Díky za inspiraci.

  • Re: pití Patrik 19.07.2010 13:27:10

   Určitě se ozvi! Měli jsme v práci podobný problém, vedrem se tam nedalo vydržet a pití žádný. A jeden z nás vytáh zákoník práce a jiný se zmínil o tom, jak to kontrolujou a dávaj pokuty, když není dodržený pitný režim na pracovišti, a najednou to šlo. Máme co pít a dokonce si můžem vybrat, jestli s příchutí nebo jen s bublinama.
   Ćlověk prostě nesmí mlčet!

   • Re: Re: pití Hana 07.06.2011 23:39:20

    Letos nám pan ředitel sdělil,že tento zákon je zrušen a máme pít vodu z kohoutku.Může mi někdo poradit ?

 • pití Šárka 19.07.2010 23:28:41

  tak to ještě máte dobrý,u nás je zakázáno pít..nebo s píš nosit si pití na dílnu. pracujeme s potravinami,a pokud se chceme napít,tak bohužel jenom pokud nás někdo vystřídá u pasu..a to max 2 krát za směnu a potom až přestávka..zákoník ,nezákoník dělají si co chtějí!! a přitom si myslím,že žádné riziko vyletí nápoje do potravin nehrozí!! prostě buzerace!!


Voda a hydratace patří do témat

Adresář

Poradna na téma Voda a hydratace

Diskuze na téma Voda a hydratace

 • 08.07.2012 21:07 Flaška

  Jedná se o skleněnou láhev, která má ve skle uložený program, který vylepšuje kvalitu a chuť vody.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku