zdroj: pixabay.com
Voda a hydratace

Jak fungují filtrační konvice a kdy se nám vyplatí?

Veronika Tůmová
26.10.2017

O tom, zda pít vodu z kohoutku nebo raději vodu balenou, jsme si už psali v jednom z našich předchozích článků. Víme, že kohoutková voda je u nás podrobována pravidelným a přísným testům a její složení je jasně dáno zdravotnickými a hygienickými normami. Kdy a proč je tedy vhodné vodu filtrovat a pořídit si tak do domácnosti filtrační konvici?

Filtrační konvice zbavují vodu nepříjemného zápachu chloru, který nám může při běžném pití samozřejmě dost vadit. Přefiltrovaná voda se též zbavuje obsahu těžkých kovů, přitom se v ní zachovávají všechny tělu prospěšné látky. Filtrační konvice také vyčistí vodu z kohoutku od mechanických částic obsažených například ve vodovodním potrubí.

Proč začít vodu filtrovat?

Voda z kohoutku může mít i přes svou zdravotní nezávadnost takové vlastnosti, jako je barva a chuť, které nám prostě nevyhovují. Případně z ní můžeme cítit i zápach. Na vině bývá obvykle chlor, i když jeho obsah je pro nás zdravotně nezávadný. Všech těchto problémů s vodou doma, nebo třeba na chalupě, nás zbaví právě filtrační konvice. Na trhu můžete v současné době zaznamenat mnoho výrobců, takže je určitě z čeho vybírat.

Kupovaná voda v plastu versus kohoutková - která je lepší?

Jak funguje filtrační konvice

Vodu napustíme do horní části konvice a uvidíme, jak postupně protéká filtrem s aktivním uhlíkem, který vodu celkově čistí. Pryskyřice iontové přeměny mění při tomto procesu ionty těžkých kovů (měď a olovo) na nezávadné látky. Aktivní uhlík je také schopen absorbovat a tak z vody odstranit nepříjemný zápach, zabarvení i nelibou příchuť.

Typy filtrů nejen do filtračních konvic

Typ filtrační konvice a tedy druh filtru samozřejmě závisí na našich požadavcích, ale také na kvalitě či složení naší vody. Je rozdíl, chceme-li se především zbavit zápachu a pachuti z vody, odstranit bakterie či zákal, či zmírnit přílišnou tvrdost vody, která závisí na obsahu minerálů a oxidu vápenatého. Filtry mohou být nádobové nebo průtokové. Průtokové se nasazují přímo na vodovodní kohoutek, nebo se vkládají do hlavního přívodu vody, což zaručuje čistotu vody v celé domácnosti. Pro alergiky, citlivé osoby a děti mohou být vhodné také filtry do sprchy.

Na co si dát pozor při výběru filtrační konvice

Je třeba dbát na kvalitní výrobky od ověřených výrobců. Existují levnější typy konvic, které však nemají dostatečně přizpůsobený filtr k odstranění výše zmíněných vad vody. Může jít například o konvice s papírovým filtrem, které zbaví vodu pouze některých nečistot (např. prachu). Přímo v obchodě se proto raději poraďte s odborníkem, který vám doporučí nejvhodnější typ filtrační konvice konkrétně pro vaši domácnost a váš typ vody.

Kam je dobré si filtrační konvici pořídit a kdy na ni nespoléhat?

Filtrační konvice je určená pro čištění pitné vody z hygienického zdroje. Tam, kde voda vyloženě pitná není, nebo si tímto nejste úplně jisti, nebude rozumné na konvici spoléhat a vodu pít ani po přefiltrování. Často se filtrační konvice hodí třeba na letní dovolené na chatě, kam jezdíme jen několikrát za rok a místní voda zde může po dlouhém stání v potrubí obsahovat různé prvky, pachy a pachuť z vodovodních trubek.

Kolik stojí filtrační konvice

Cena filtrační konvice závisí samozřejmě nejen na značce výrobce, ale také na velikosti a typu filtru. Minimální doporučený objem konvice je 1,5 l. Nejlevnější konvice stojí okolo 400 Kč, ty od známých značek pak v rozmezí 500 - 800 Kč. Nejdražším typem pak jsou ty filtrační konvice, které disponují i funkcí varné konvice.

Zdroj: Prima-receptar.cz, Rungo.idnes.cz, Wikipedia.org

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Neurochirurg Sergio Canavero chystá operaci roku - transplantaci hlavy!
Plicní emfyzém - rozedma plic

Další články