Pozor na přehřátí organismu

Pitný režim
Prvořadý je zejména pitný režim, který je nezbytný pro ochlazování organismu a doplňování tekutin. I za normálního počasí, v závislosti na výkonu a zatížení organismu, je potřeba do těla dostat minimálně 1,5 litru tekutin, raději však více. V teplém počasí a při vyšším zatížení (což platí i o pádlování) se objem potřebných tekutin až ztrojnásobuje.
Při nedostatku tekutin dochází k rychlejší únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným symptomům. Organismus se může poškozovat dlouhodobě a poškození ledvin pak může být nevratné.
Dalším rizikem je přehřátí organismu a vliv UV paprsků. UV záření má tendenci poškozovat pokožku. Ne všichni jsou stejně náchylní ke škodlivým účinkům nebezpečného slunečního záření, záleží na typu pokožky.
Někteří se opálí bez problémů a rychle (kůže se brání sama ztmavnutím), jiní naopak záhy zrudnou a pokožka se jim spálí. Samozřejmostí u obou typů lidí by měla být ochrana pokožky krémy s UV faktory. Nezapomínejte ani na odkrytá, ale zapomenutá místa (např. ušní boltce). Chránit se lze i pokrývkou hlavy a vhodným oblečením, které mimo jiné zlepšuje ochlazování těla odpařováním potu, a tím zmenšuje ztráty tekutin a solí z těla.
Co je přehřátí organismu
Přehřátí organismu vzniká delším pobytem v teplém, eventuelně i vlhkém prostředí, kdy dochází ke ztrátě tekutin, poruše termoregulace a vzestupu tělesné teploty až na 41 °C. V závislosti na přesném charakteru vyvolávajícím příčiny a dalších okolnostech může jít o:
- úžeh – v důsledku nadměrné expozice přímému UV záření (slunci)
- úpal – působením horka při selhání mechanismů odvodu tepla z organismu
- vyčerpání z horka – úpal + nadměrná ztráta tekutin vedoucí k dehydrataci
- křeče z horka – vyčerpání z horka + ztráta iontů (nadměrným pocením)
Příznaky přehřátí
- Úžeh – slabost, nevolnost, zvracení, kožní erytém (zrudnutí pokožky) až puchýře, febrilie (horečka nad 38 °C), zimnice.
- Úpal – kůže zarudlá, horká, spíše suchá (nebo jen slabé pocení), tvrdý rychlý puls, vysoká horečka, později eventuálně náhlá ztráta vědomí, křeče, otok mozku, smrt; předchozí konzumace alkoholu zhoršuje prognózu.
- Vyčerpání z horka - převládají známky vazomotorické (cévní) nedostatečnosti (rozšíření cév) až dehydratačního šoku (bledá, šedá, lepkavá kůže, pocení, pocit nevolnosti), slabost, později zrychlení pulsu, pokles krevního tlaku, mdloba.
- Křeče z horka – těžká bolest a spazmy svalů, nejprve na končetinách – znemožňují pohyblivost rukou a nohou, eventuálně i svalů na břiše.
První pomoc
- přemístění postiženého do chladnějšího prostředí, uložení do polohy vleže se zvýšenou hlavou
- odstranění tísnících částí oděvu
- chlazení povrchu těla proudem vzduchu (ventilátor) a studenými obklady
- při plném vědomí podání chladné tekutiny k pití (nikoliv ledové!)
- péče o dýchání a oběh
- transport do nemocnice
Nezapomeňte, že u vody je první pomoc při přehřátí vždy po ruce. Buďte proto pozorní k prvním příznakům a včas zajistěte postiženému lehkou koupel.
Zažili jste někdy přehřátí organismu? Co vám pomohlo jako první pomoc?
Komentáře (10)
Při přehřátí jsou dobré studené obklady na čelo, klid a tekutiny. Dobré jsou rehydratační roztoky na zavodnění a doplnění cukrů a solí. Jen je potřeba při tom dostatečně pít, aby nedošlo k poškození ledvin. Mě se roztok osvědčil i při zvracení nebo při průjmu, kupuju roztok od valosunu. Samozřejmě, pokud už nastoupí zvýšená horečka nebo jiné obtíže, tak to už je na lékaře.
No a nejlepší je samozřejmě takovým situacím předcházet, takže nebýt dlouho na přímém slunci a mít nějakou pokrývku hlavy a dostatečně pít.
Také jsem to zažila, byly tenkrát ty příšerný vedra a v práci se nám rozbila klimatizace, větrali jsme, co se dalo, ale tím, že máme sídlo hned pod střechou v nejvyšším patře to tak nějak nebylo moc platné :/ Bylo mi strašně zle, řešila jsem to studenými obklady a hlavně hodně vody, ale o rehydratačním roztoku na přehřátí jsem ještě neslyšela. Mám ho doma, taky ten od valosunu, ale používám ho jen při průjmech, vůbec jsem netušila, že se používá i na takovéhle problémy :/ Možná bych měla začít číst příbalové letáky :D
Nevím teda,jestli je to psané v příbalovém letáku přímo, nemám ho teď u sebe,ale četla jsem to přímo na stránkách výrobce. Tady se může použít při těžké fyzické aktivitě. Někde jsem dokonce našla recept na domácí rehydratační roztok,ale nezkoušela jsem ho vyrobit. Pro mě osobně je jednodušší si zajít do lékárny a koupit ho :)
Také jsem netušila, že lze roztok pít i na přehřátí, to jsou mi novinky :). Jsem hnedka chytřejší, já roztok od Valosunu používala jen když se u mně nebo u dětí objevil průjem a nemohly jsme nic sníst ani vypít. Na zavodnění je roztok opravdu výborný.
Jojo, dá se to použít i při přehřátí organismu. Abych to nemusela zbytečně opisovat, tak posílám odkaz přímo na stránky výrobce, kde se o tom píše http://www.valosun.com/novinky /dehydratace-organismu-velke-l etni-nebezpeci.html
Samozřejmě, že se to dá použít jen u těch lehčích stavů. U těžkých už musí nastoupit lékař nebo pokud jsou u toho ještě nějaké jiné komplikace
Děkuji Vám za odkaz, mrknu se na ně. Není vůbec špatné si ho přibalit na dovolenou ;).
Studená sprcha, hlavně zchladit hlavu - pak mě teprve přešla zimnice a klesla horečka, když paralen nepomáhal. A pak teprve šlo i usnout, předtím ne.
Following my own investigation, millions of people on our planet receive the loan at different banks. Thus, there is good chances to receive a short term loan in any country.
Říká se, že v horku a vůbec na slunci by se alkohol neměl pít, ale mně místo zahradní hadice pomohlo studený pivo.
Asi jsem to zažil. Bylo mi strašně zle. Nechal jsem se postříkat zahradní hadicí, šel se z toho vyspat a pak už bylo dobře.