Pijme horkou vodu

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Číňané jsou mimo jiné známí také tím, že jejich běžným nápojem je teplá či horká voda. Naopak Evropanovi se může zdát tento zvyk poněkud výstřední a nenormální. Horká voda je pro nás součástí některého z nápojů, jako je čaj či kafe, a ne nápoj sám o sobě. V čem by nám vlastně pití horké vody mohlo být přínosné? Pojdťe se inspirovat čínskou tradicí a nechte své tělo v těchto studených dnech zrelaxovat doušky teplé vody.

To, že bychom denně měli vypít poměrně velké množství vody (alespoň dva litry), je známá věc. Stejně tak je dobré vědět, že chcete-li něco udělat pro vlastní zdraví a očistu, je dobré každý den začít sklenkou vody. Jak se ale ve vědecké veřejnosti nahlíží na teplotu vody? Je to také důležitý aspekt zdravého životního stylu?

Lékaři se ve svých názorech na teplotu pitné vody různí. Někteří naznačují, že teplota vody odpovídající teplotě místnosti či tělesné teplotě je lepší než studená voda, protože při vypití studené vody musí tělo vynaložit energii pro její ohřátí na úroveň tělesné teploty. Na druhé straně, někteří lékaři tvrdí, že po fyzické zátěži bychom měli pít studenou vodu, protože tím daleko účinněji ochlazujeme rozehřáté tělo.

Pro jiné je teplota vody malichernou záležitostí, a tvrdí, že je to právě voda, která je pro naše tělo nesmírně důležitá, nikoliv její teplota.

Faktem ale zůstává, že zatímco pitím studených nápojů se zpevňují tuky z potravin, které právě jíme nebo jsme dojedli, a stávají se tak hůře stravitelné a vylučitelné z těla ven, tak pitím teplých tekutin naopak zůstávají tuky v potravinách v tekutém skupenství, a proto mohou jednodušeji projít naším tělem ven. Tělo tak může trávit rychleji a jednodušeji.

Pozitivní účinky teplé vody

 • V chladných dnech prohřeje váš organismus a - na rozdíl od kávy nebo čaje - bez vedlejších účinků
 • Zvyšuje rychlost metabolismu, jsou více stimulovány lednivy a trávicí trakt a tělo je efektivněji detoxikováno
 • Pomáhá rychleji hubnout
 • Snižuje množství hlenu v nosních dutinách, jícnu a trávicím ústrojí

Pití teplé vody a čínská medicína

Jak známo, je čínská medicína postavena na rovnováze dvou principů: jin a jang.

Pro lidský organismus je z hlediska této filosifie nejlepší přijímat vodu, která má teplotu vašeho těla. Ale v případě, kdy jsme nachlazení, trpíme zimnicemi nebo ospalostí, případně depresemi či nadýmáním, tak je naše tělo v nerovnováze a v takových případech je žádoucí pít horkou vodu.

Nejlepším způsobem jak otestovat účinky teplé vody je vyzkoušet to na vlastní kůži. I malá změna ve vaší životosprávě, jako jsou dvě sklenky teplé vody ráno a večer, může mít pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu.

Pijme horkou vodu patří do témat
 • Teplá voda Peter 06.01.2014 19:05:26

  Všeobecne studené nápoje poškodzujú zdravie.To hlavné je piť teplé alebo horúce nápoje.S tými zubami to je pravda,ale tie si rýchlo zvyknú.Či už budete piť čistú,minerálnu,alebo čaj to už je vec ďalšia.Rozhodne teplé nápoje zastavujú a studené preháňajú.Nie naopak.Hlavne sa neinšpirujte obrázkom.Teplá voda z vodovodu sa používa iba ako úžitková.Prajem všetkým na zdravie.

 • teplá voda Miroslav Matucha 31.12.2013 15:14:23

  V Číně a Indii pijí horkou vodu proto, že převaření je ten nejjednodušší způsob, jak se zbavit mikrobů, kterých je v tamních vodách mnoho. u nás nic takového nehrozí, takže je jedno jakou teplotu voda na pití má. Co je daleko důležitější, zda se jedná o vodu živou nebo mrtvou. Živá voda je ta ze studánky či potoka, všechno ostatní je voda mrtvá. A pokud mám takovou živou vodu k dispozici (má energii je strukturovaná, má vyvážené pH a obsah minerálů, tedy je měkká), byl by nesmysl jí tepelně upravovat, protože tím z ní udělám vodu mrtvou.

 • Ivca 25.01.2013 11:26:54

  Ale není dobré pít celý den jen vodu, ale střídat ji s čaji (ne černými), minerálkami, džusi...
  Více zdehttp://www.celostnimedicina.cz/cista-voda-skryty-problem-jeji-konzumace.htm

  • Re: Honza Matějka 09.11.2013 08:32:29

   Upřímně, pít vodu je základ, to že je to na internetu neznamená že je to pravda,a že pití samotné vody je problém. Ve Francii, Japonsku a dalších zemích se běžně pije destilovaná voda, to že minerálku nepotřebujete, Vám tady nikdo neřekne, protože lobby minerálních společností je obrovské...ale na to si každý musí přijít sám

 • Magdaléna 31.01.2013 18:55:12

  teplá voda je výborná, jen jsem se setkala s tím, že jsem měla velmi citlivé zuby, když jsem ji pila celé dny

  • Re: Magdaléna 31.01.2013 18:57:44

   ale jak jsem si přečetla článek na odkazu od Ivči, tak to mohlo být způsobené tím, že ta voda byla až moc zdravá, jelikož to bylo na Islandu...

 • teplá voda mirka 23.01.2013 07:02:13

  potvrzuji,že to funguje,lidi si kupují všelijaká projímadla na které si vybudují závislost a vyhazují zbytečně peníze a přitom stačí opravdu jen teplá voda .
  jo,zdraví selský rozum je k nezaplacení.

 • teplá voda ro.kudelka 22.01.2013 16:38:29

  Když jsem byl malý a bolelo mne břicho, že jsem se nemohl vykadit. Tak mi maminka dala vypít teplou vodu. Mělo to vynikající účinky, tak tak jsem to stihnul.


Voda a hydratace patří do témat

Adresář

Poradna na téma Voda a hydratace

Diskuze na téma Voda a hydratace

 • 08.07.2012 21:07 Flaška

  Jedná se o skleněnou láhev, která má ve skle uložený program, který vylepšuje kvalitu a chuť vody.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku