Hrozí vám dehydratace?

O tom kolik vody tělo potřebuje, rozhoduje vždy několik faktorů a žízeň není zrovna včasný signál potřeby se napít. Je dobré umět odhadnout, kdy bysme měli k tomu, co průměrně vypijeme, něco přidat.

Tělo vodu neztrácí jen pocením a močením, ale určité množství se z těla dostává pryč i prostřednictvím vydechovaného vzduchu a spolu se stolicí.

 • Tělesná aktivita

Sportujete-li nebo vykonáváte jinou činnost při níž se potíte, musíte pít tekutiny navíc, aby jste ztrátu vyrovnali. 400 až 600 mililitrů tekutin navíc by mělo pokrýt kratší cvičení. Ale intenzivní fyzický výkon trvající déle než jednu hodinu vyžaduje znatelně více. Kolik tekutin je třeba, závisí na tom jak moc se potíte a délce a druhu aktivity.

Během dlouho trvající aktivity je výhodou užívat různé iontové sportovní nápoje, které pomohou kompenzovat ztrátu sodíku a snížit tak šance na vznik hyponatrémie, což je stav zvlášť nebezpečný pro vytrvalostní závodníky.

 • Počasí a podnebí

Horké nebo vlhké počasí vede ke zvýšení pocení. Vytápěné ovzduší během zimy též zvyšuje ztrátu tekutin skrz kůži. Dále pobyt ve vyšších nadmořských výškách vyžaduje potřebu rychlejší frekvence dýchání (roste ztráta vody dýcháním) a též vyvolává zvýšené močení.

 • Zdravotní stav

Příznaky onemocnění, jako je horečka, zvracení a průjem způsobují zvýšenou ztrátu tekutin a vyžadují jejich zvýšený příjem. Na druhou stranu, některé zdravotní potíže, jako je selhání srdce a některá onemocnění ledvin a jater, mohou zhoršit vylučování vody a vyžadují stanovení denního limitu příjmu tekutin. Tento limit vždy určuje lékař.

 • Těhotenství a kojení

Ženy, které očekávají nebo kojí dítě také vyžadují více tekutin. U těhotných žen se obecně doporučuje 2,3 litru a u kojících 3,1 litru tekutin denně.

Zdroje vody

Není potřeba se spoléhat jen na to co vypijete. V průměru přijmeme asi 20 procent tekutin z jídla, zbylých 80 procent představuje voda a nápoje všeho druhu.

Například mnoho druhů ovoce a zeleniny, jako jsou rajčata, vodní meloun, broskve, nektarinky jsou až z 90 procent voda. Do příjmu tekutin lze i počítat nízkoalkoholické nápoje jako pivo či nápoje obohacené o kofein (diuretické účinky kofeinu a alkoholu se při malých dávkách neprojevují). V případě vyšších dávek je z pitného režimu nutno vyjmout!

Přesto, voda jako taková je pravděpodobně nejvýhodnější zdroj tekutin. Jednak kvůli její dostupnosti a také proto, že je bez kalorií.

Zůstat bezpečně hydratován

Obecně není dobrý nápad používat žízeň jako samostatný indikátor toho, že by jste se měli  napít. V momentě, kdy pociťujete žízeň, je možné že tělo je již slabě dehydratováno. Dále si buďte vědomi toho, že se stářím snižuje schopnost těla poznat dehydrataci a vyslat do mozku signál o žízni.

Předcházejte dehydrataci a ujistěte se že vaše tělo má dostatek tekutin, které potřebuje. Můžete se řídit následujícímu radami:

 • S každým jídlem a také mezi jídly vypijte sklenici čisté vody
 • Hydratujte se před fyzickou zátěží, během ní i po ní
 • Na společenských akcí nahraďte alespoň z určité míry alkoholické nápoje za perlivou vodu
 • Pokud k pití užíváte jednou láhev, důkladně ji čistěte nebo ji pravidelně vyměňujte. Zvláště v letních měsících se voda kazí daleko rychleji a hrozí riziko průjmů, které je opět spojené se ztrátou tekutin.

Pijete přes den dostatečně ? Kolik tekutin za den vypijete ?

Hrozí vám dehydratace? patří do témat
 • Dehydratace novina 19.12.2010 15:04:51

  Tak to u mě tedy nikdy nehrozí, spíš bych se přepila...pokud se v noci probudím, musím se i napít :-)

 • pitný režim Rajce+Jogurt 28.08.2009 18:05:08

  Je docela těžké dodržovat pravidelný pitný režim. Já si musím nastavovat upozornění v mobilu jinak si nevzpomenu!

  • Re: pitný režim Nik 19.11.2009 14:46:22

   Copak to, ale horší je, když si člověk vzpomene a ke vší smůle zrovna nemůže. Já se vždy musím přizpůsobit situaci. Bohužel, né vždy je možné předpovídat nepředpovídatelné a jsem pak na suchu :

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Voda a hydratace patří do témat

Adresář

Poradna na téma Voda a hydratace

Diskuze na téma Voda a hydratace

 • 08.07.2012 21:07 Flaška

  Jedná se o skleněnou láhev, která má ve skle uložený program, který vylepšuje kvalitu a chuť vody.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku