Jak lidské tělo vnímá teplo

Voda o teplotě 38 ºC je nám příjemná, dokonce nás i chladí, ale jakmile teplota vzduchu dosáhne podobné teploty, cítíme značné horko.

Normální teplota uvnitř lidského těla se, v závislosti na jedinci, pohybuje zhruba kolem 37 stupňů celsia. Tato teplota je poměrně stabilní (pokud nemáme horečku). Teplota na kůži může být o několik stupňů nižší. Takže když své tělo ponoříte do teplejší vody nebo se ocitnete na vzduchu o větší teplotě, teplo do něj začne přecházet.

Rozdíl mezi tím, jak se cítíme ve vodě a ve vzduchu o stejné teplotě, je určen způsobem, jak se teplo přenáší.

Užitečné pocení

Lidské tělo při teplotě vzduchu 38ºC absorbuje teplo z okolních předmětů, ze vzduchu samotného a také sálavé teplo ze slunečního záření. Aby si zdravý organismus udržel stálou teplotu, je ochoten pro to obětovat značné množství soli a vody. Takže když se příliš zahřejeme, začneme se potit.

Pocení je velice účinný způsob ochlazování, protože se tělo vzdává molekul vody, které spolu sebou mohou vzít velké množství energie (tepla). Toto je způsobeno jedinečnými vlastnostmi vody, přesněji její tepelnou kapacitou. Molekuly vody jsou pospolu drženy vodíkovými vazbami, které vodě umožňují pojmout vetší množství tepla, aniž by její teplota výrazněji vzrostla.

Voda ve vašem potu z vás odsává teplo, a tím pokožku o několik stupňů ochlazuje, takže vzduch je v porovnání s pokožkou teplejší a my cítíme teplo.

Ale když své tělo ponoříme do vody o teplotě 38ºC, teplotní rozdíl mezi pokožkou a okolím není tak výrazný. Tudíž nám nepřijde, že je takové horko.

Toto je částečně proto, že odpařování potu je více efektivní, jsme-li vystaveni více nepřímým zdrojů, jako je sluneční záření atd. Proto ve vodě necítíme stejné teplo jako v suchém vzduchu o stejné teplotě.

Horký vzduch plný vodní páry

Za horkého letního dne se tělo bude pokoušet ochladit pocením, které je velmi účinné, ale jeho efektivita je nepřímo úměrná vlhkosti vzduchu. Jakmile vlhkost dosáhne určité hodnoty, schopnost, jakou se tělo může ochlazovat pocením, se stane značně limitovanou a vyloučený pot se z pokožky nebude odpařovat.

Přestože nebudeme pociťovat stejné horko, jaké bychom cítili za suchého dne při stejné teplotě - kdy je velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou kůže - pro tělo bude těžší se zbavit nadbytečného tepla, aby regulovalo teplotu jádra. Z toho důvodu se za suchého horkého cítíme unavenější než při vlhkém vzduchu o stejné teplotě.

 

Vnímáte na sobě rozdíly mezi suchým a vlhkým vzduchem? Uvědomili jste si někdy, že teplá voda je snesitelnější než vzduch o stejné teplotě?

Jak lidské tělo vnímá teplo patří do témat
 • dominika 06.03.2011 08:54:47

  ty jo vyste fakt prasata

  • Re: Julek 13.08.2011 00:57:49

   To teda jsou. Vůbec si nevšimli obsahu článku. Ostatně proč taky? Musel bych přemýšlet.
   Ochlazování pocením samozřejmě není způsobeno tepelnou kapacitou vody ale odpařováním. Tj. expanzí látky, stejně jako u ledničky. Vysoká telelná kapacita vody proces pouze zefektivňuje.

   Vysvětlení pocitu tepla výhradně rozdílem teplot povrchu pokožky a prostředí mi připada velmi zjednodušený. Evoluční vývoj člověka ev. Bůh svořitel, jistě upřednostnil vnitřní senzory přehřátí a detektory teploty prostředí jsou kompenzovány podobně jako zrak či sluch.

 • Libore Jan 23.06.2010 16:11:49

  Libore, tys asi moc rozumu nepobral, co? Smrdí, špiní trika, ale hlavně ochadí tvoji kůži o několik stupňů a ty se nepřehřeješ...aneb bez pocení bys chcípl horkem:))

  • Re: Libore Eva 26.06.2010 20:17:42

   On za to nemůže,protože je jako mnoho jiných pod vlivem reklamních šotů (klasický konzument neboli ovce), kde jsou odsuzováni lidé,kteří se přirozeně potí,in jsou ti,co používají ty všelijaké perspiranty,spreje,deo...byla bych pro vysílat nějaký pořad,jakoby atireklamu,kde by se vše uvedlo na pravou míru - vždy si chce někdo na úkor jiného napakovat kapsu..a o tom to je!

   • Re: Re: Libore Klára 28.06.2010 09:50:11

    Evo, mluvíte mi z duše! Člověk aby chodil kanálama, když si nepořídí ten pravý antiperspirant (i to slovo je hnusný), nebo když nemá měsíc hedvábné nohy. Atd. atd. A bohužel tohle reklamní šílenství už padlo i na chlapy.

    • Re: Re: Re: Libore dave 13.07.2010 01:24:48

     no asi takhle,,do toho podpáží by se ten antiperspirant asi použít měl,poněvadž člověk pak smrdí jako prase,,,nikdo tady neříká že si antiperspirantem budem natírat celé tělo ne?

 • Fuj pocení Libor 23.06.2010 15:05:55

  Co je sakra užitečnýho na pocení, když jenom smrdí a špiní trika?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Voda a hydratace patří do témat

Adresář

Poradna na téma Voda a hydratace

Diskuze na téma Voda a hydratace

 • 08.07.2012 21:07 Flaška

  Jedná se o skleněnou láhev, která má ve skle uložený program, který vylepšuje kvalitu a chuť vody.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku